Patriotyczne Śpiewanie

 

logo 4 PŚ 2021.png

 

Serdecznie zapraszamy po raz kolejny do udziału w szczególnym przedsięwzięciu – wspólnym śpiewaniu pieśni i piosenek patriotycznych pod hasłem Patriotyczne Śpiewanie 2021, którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa Nr 12 w Białymstoku. Jest to pomysł na aktywne uczestnictwo w obchodach Narodowego Święta Niepodległości poprzez wspólne, wielopokoleniowe śpiewanie.

W związku z dynamiczną i stale rozwijającą się sytuacją związaną z pandemią Covid – 19, obowiązujący w placówkach reżim sanitarny i w trosce o bezpieczeństwo gości i własne, postanowiliśmy zrezygnować z organizacji uroczystego spotkania miejskiego, jak to dotychczas miało miejsce w czasie przed pandemią.  

Szczególnego znaczenia nabiera w tej sytuacji motto Patriotycznego Śpiewania - myśl Oskara Kolberga: Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć. To zachęta, by mimo wszystko ideę wspólnego, patriotycznego śpiewania kontynuować. Z tego też powodu, nie rezygnujemy z organizowania wspólnego śpiewania w placówkach.  

Zapraszamy więc społeczności szkolne województwa podlaskiego do organizacji Patriotycznego Śpiewania 2021 w swoich siedzibach, w ustalonej wewnętrznie formie, zgodnie z obowiązującymi przepisami i warunkami danej placówki.  Jedynym warunkiem jest zachowanie formuły spotkania - istotą powinno być wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Materiały multimedialne do realizacji spotkań dostępne są poniżej.

Po zakończeniu uroczystości uprzejmie prosimy o podanie krótkiej informacji na temat jej przebiegu w Państwa placówce za pomocą formularza online: INFORMACJA O PRZEBIEGU PŚ  i przesłanie kilku zdjęć z realizacji przedsięwzięcia (max. 5) w terminie do 21. 11.  2021 r. Na adres mailowy: jolanta.zajkowska@sp12.bialystok.pl W podziękowaniu za udział w przedsięwzięciu przygotowaliśmy okolicznościowe dyplomy pamiątkowe.

Serdecznie zapraszamy do udziału w przedsięwzięciu i upowszechnianiu idei patriotycznego, wielopokoleniowego śpiewania wszędzie tam, gdzie to możliwe. Zaśpiewajmy i pokażmy, że pomimo trudnej sytuacji potrafimy się zjednoczyć i wspólnie pielęgnować najpiękniejsze nasze narodowe tradycje.       

PREZENTACJE PIOSENEK DO ŚPIEWANIA

PREZENTACJE DO OGLĄDANIATa krótka i wesoła piosenka powstała jako jeden z projektów Szkoły Podstawowej Nr 12 w Białymstoku w ramach przedsięwzięcia „Patriotyczne Śpiewanie 2020”. Od 13 lat zapraszamy placówki województwa podlaskiego do uczczenia Narodowego Święta Niepodległości poprzez wspólne, patriotyczne, wielopokoleniowe śpiewanie. Trwająca pandemia Covid - 19 i obostrzenia z niej wynikające sprawiły, że „Patriotyczne Śpiewanie” nie może przebiegać w tradycyjnej, dotychczasowej formie.

Szczególnego znaczenia nabiera w tej sytuacji motto “Patriotycznego Śpiewania” - myśl Oskara Kolberga: “Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć”. To zachęta, by mimo wszystko ideę wspólnego, patriotycznego śpiewania kontynuować. Tak jak przed laty, tak i dziś pieśni patriotyczne dźwigają z rezygnacji, dają radość, moc i nadzieję, dlatego powinniśmy je znać i śpiewać, zwłaszcza w tych trudnych czasach.

Specjalną dedykację kierujemy do naszych drogich Kombatantów, którzy co roku byli z nami i śpiewali, niosąc świadectwo żywej historii. Dziś nie możemy się spotkać bezpośrednio, ale możemy zjednoczyć się w przestrzeni wirtualnej i wspólnie zaśpiewać, choć każdy w zaciszu swego domu. I mamy taką nadzieję, że ta wesoła piosenka w wykonaniu uczniów i nauczycieli naszej szkoły połączy nas wszystkich ze sobą i wywoła uśmiech na niejednej twarzy. Zaśpiewajmy więc wspólnie i pokażmy, że pomimo trudnej sytuacji potrafimy się zjednoczyć i wspólnie podtrzymywać najpiękniejsze narodowe tradycje.

"Ej dziewczyno, ej niebogo" /'Maki"/ "Przekorna dziewczyna"/

Ej dziewczyno, ej niebogo,

jakieś wojsko pędzi drogą,

skryj się za ścianę, skryj się za ścianę

skryj się, skryj, skryj się, skryj.

Ja myślałam, że to maki,

że ogniste lecą ptaki,

a to ułany, ułany, ułany, a to ułany, ułany, ułany.

Strzeż się tego, co na przedzie,

co na karym koniu jedzie,

oficyjera, oficyjera,

strzeż się, strzeż, strzeż się, strzeż!

Jeśli mu się wydam miła,

to nie będę się broniła,

niech mnie zabiera, zabiera, zabiera,

niech mnie zabiera, zabiera, zabiera.

Serce weźmie, w dal pobiegnie,

potem w krwawym polu legnie,

zostaniesz wdową, zostaniesz wdową!

Strzeż się, strzeż, strzeż się, strzeż!

Łez ja po nim nie uronię,

własną piersią go zasłonię,

Bóg go zachowa, zachowa, zachowa,

Bóg go zachowa, zachowa, zachowa.

Piosenka z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1919 - 1920 r. Została napisana prawdopodobnie w roku 1918 w ostatnich miesiącach I Wojny Światowej. Słowa ułożył Kornel Makuszyński, a muzykę Stanisław Niewiadomski. Stosunkowo krótka pieśń, dzięki czemu jest łatwa do zapamiętania w całości. Szybko została podchwycona nie tylko przez polskich żołnierzy, ale także przez cywilów. Do dzisiaj jest często śpiewana, doczekała się też przewrotnych interpretacji.

 


PATRIOTYCZNE ŚPIEWANIE 2020 w naszej szkole


PATRIOTYCZNE ŚPIEWANIE 2020 w Placówkach

ZOBACZ 


SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA PATRIOTYCZNE ŚPIEWANIE 2019
- niech znów popłynie z serca śpiew pokoleń!

Patriotyczne Śpiewanie to uroczyste, wspólne, wielopokoleniowe śpiewanie pieśni i piosenek patriotycznych, mające na celu uczczenie 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego mottem jest myśl Oskara Kolberga: Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć.

Przedsięwzięcie nie jest konkursem, ani przeglądem- jest pomysłem na aktywne uczestnictwo w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Uczestnicy spotykają na nim wielopokoleniowo, nie jako widzowie, ale jako główni wykonawcy, by wspólnie wyśpiewać historię Polski, opisaną w pieśniach i piosenkach patriotycznych. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w takim gronie stanowi o trwałej i głębokiej wartości spotkania, którą tworzą sami jego uczestnicy.

Serdecznie zapraszamy Dyrektorów, Nauczycieli, Rodziców i Uczniów placówek oświatowych województwa podlaskiego oraz mieszkańców do udziału w Patriotycznym Śpiewaniu 2019.

Uroczyste spotkanie miejskie, w którym wezmą bezpośredni udział przedstawiciele szkół miasta Białegostoku odbędzie się 8 XI 2019 r. o godz. 12.00 w sali WOAK-u (ul. Św. Rocha 14). 

Serdecznie zapraszamy także placówki oświatowe województwa podlaskiego do udziału w Patriotycznym Śpiewaniu poprzez zorganizowanie podobnych spotkań we własnych siedzibach lub innych, ustalonych przez placówki miejscach, np. w kościele na terenie swojej parafii.

Wszelkie materiały pomocne przy realizacji spotkań znajdują się na stronie:  www.sp12białystok.pl (Patriotyczne Śpiewanie 2019)

Organizatorom bardzo zależy na zebraniu informacji o przebiegu spotkania w Państwa placówce, dlatego uprzejmie prosimy o wysłanie kilku zdjęć i krótkiego sprawozdania z przebiegu uroczystości w Państwa Placówce wg wzoru (formularz on-line) w terminie do 19 XI 2019 r.

Dzień 11 listopada to święto Polski, naszej Ojczyzny. Jesteśmy przekonani, że wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przyczyni się do umocnienia patriotyzmu oraz integracji społeczności szkolnych i lokalnych na Podlasiu.

Patriotyczne Śpiewanie w Szkole Podstawowej Nr 12 im. Zygmunta Glogera w Białymstoku:

14 listopada 2019r.

     1. 8:40-9:15 - 5a, 5b, 5c, 5d, 5e, 5f, 6a, 6d, 6h, 7f, 7g, 8a

2. 9.20-09.55 - 0a, 0b,1a, 1e, 1f, 2a, 2c, 2f, 3a, 3b, 3d

                            3. 10.00-10.35 -1b, 1c, 1d, 2b, 2d, 2e, 3c, 3e, 3f, 4a, 4b, 4c                 

   4. 10:55-11:30 - 5i, 6b, 6c, 6e, 6g, 6i, 7c, 8c, 8e, 8g, 8h

     5. 11:50-12:25 - 5g, 5h, 6f, 6j, 7a, 7b, 7d, 7e, 8b, 8d, 8f

PATRIOTYCZNYM ŚPIEWANIEM UCZCIJMY RAZEM 101. ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI!

ZAPRASZAMY!

Organizatorzy:

Szkoła Podstawowa Nr 12 im Zygmunta Glogera w Białymstoku i Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku

Patronat honorowy:

Wojewoda Podlaski, Podlaski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Białegostoku, Marszałek Województwa Podlaskiego,

IPN Oddział w Białymstoku i NSZZ Solidarność Oświaty Białystok.  

Patronat medialny:

Polskie Radio Białystok i TVP 3 Białystok.


DELEGACJE PLACÓWEK, KTÓRE WEZMĄ UDZIAŁ W UROCZYSTOŚCI W "SPODKACH"

HARMONOGRAM UROCZYSTOŚCI  W PLACÓWKACH WOJ. PODLASKIEGO

Wszelkie pytania prosimy kierować do koordynatorów:
Ewa Sokolińska tel. 660 41 70 11,
ewa.sokolinska@sp12.bialystok.pl
Jolanta Zajkowska tel. 502 964 915,
Jolanta.Zajkowska@sp12.bialystok.pl

                                          

 

 

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA PATRIOTYCZNE ŚPIEWANIE 2018
- niech znów popłynie z serca śpiew pokoleń!

Patriotyczne Śpiewanie to uroczyste, wspólne, wielopokoleniowe śpiewanie pieśni i piosenek patriotycznych, mające na celu uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego mottem jest myśl Oskara Kolberga: Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć.

Przedsięwzięcie nie jest konkursem, ani przeglądem- jest pomysłem na aktywne uczestnictwo w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Uczestnicy spotykają na nim wielopokoleniowo, nie jako widzowie, ale jako główni wykonawcy, by wspólnie wyśpiewać historię Polski, opisaną w pieśniach i piosenkach patriotycznych. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w takim gronie stanowi o trwałej i głębokiej wartości spotkania, którą tworzą sami jego uczestnicy.

Przedsięwzięcie „Patriotyczne Śpiewanie 2018” zostało objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.   

  

Patronat Narodowy ustanowiony został przez Prezydenta RP nad projektami, które wpisują się w rocznicowe obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości i służą godnemu upamiętnieniu oraz upowszechnieniu patriotycznych postaw, dokonań i aspiracji Polaków. „Patriotyczne Śpiewanie 2018” zostało uznane za wartościową inicjatywę, godną uczczenia w ten wyjątkowy sposób wielkiego narodowego jubileuszu.

Patronat Honorowy: Wojewody Podlaskiego, Podlaskiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Białegostoku, IPN Oddział w Białymstoku i NSZZ Solidarność Oświaty Białystok.  

Patronat medialny: Polskie Radio Białystok, TVP 3 Białystok, Kurier Poranny.

Serdecznie zapraszamy Dyrektorów, Nauczycieli, Rodziców i Uczniów placówek oświatowych województwa podlaskiego oraz mieszkańców do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Uroczyste spotkanie miejskie, w którym wezmą bezpośredni udział przedstawiciele szkół miasta Białegostoku (trzyosobowe delegacje uczniów z nauczycielem i rodzicem) odbędzie się 9 XI 2018 r. o godz. 12.30 w sali WOAK-u (ul. Św. Rocha 14). Wszelkie niezbędne informacje znajdują się w Karcie zgłoszenia udziału delegacji szkoły w PŚ 2018Termin wysyłania zgłoszeń - 26 X 2018 r.

Serdecznie zapraszamy do udziału w tym spotkaniu także mieszkańców Białegostoku.

Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, oprócz głównego wydarzenia w „Spodkach, obejmuje także inicjatywy lokalnych spotkań „Patriotycznego Śpiewania 2018” w placówkach zgłoszonych do udziału w przedsięwzięciu.

Sedecznie zapraszamy placówki oświatowe województwa podlaskiego do udziału w Patriotycznym Śpiewaniu poprzez zorganizowanie podobnych spotkań we własnych siedzibach lub innych, ustalonych przez placówki miejscach, np. w kościele na terenie swojej parafii.

Zachęcamy, aby zebrani na swoich szkolnych uroczystościach uczniowie, nauczyciele, rodzice, zaproszeni kombatanci i goście, mieszkańcy miejscowości, wspólnie zaśpiewali kilka pieśni i piosenek patriotycznych. Ważne jest zachowanie formuły spotkania - cała uroczystość polega na wspólnym, wielopokoleniowym śpiewaniu pieśni patriotycznych. Szczegółowe informacje znajdują się w Karcie zgłoszenia udziału placówki w PŚ 2018Termin wysyłania zgłoszeń - 26 X 2018 r.

Wszelkie materiały pomocne przy realizacji spotkań znajdują się na stronie: www.sp12białystok.pl (Patriotyczne Śpiewanie 2018)

Organizatorom bardzo zależy na zebraniu informacji o przebiegu spotkania w Państwa placówce, dlatego uprzejmie prosimy o wysłanie kilku zdjęć i krótkiego sprawozdania z przebiegu uroczystości w Państwa Placówce wg wzoru (formularz on-line) w terminie do 19 XI 2018 r.

Formularz kart zgłoszeń i wzór sprawozdania oraz wszelkie materiały multimedialne do pobrania dostępne są na stronie szkoły w zakładce: Nasze przedsięwzięcia - Patriotyczne Śpiewanie.

Jesteśmy przekonani, że wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przyczyni się do umocnienia patriotyzmu oraz integracji społeczności lokalnych na Podlasiu.

Dzień 11 listopada to święto Polski, naszej Ojczyzny. Rok 2018 to rok szczególny, wyjątkowy - nasze pokolenie ma to szczęście i przywilej świętować w nim Stulecie Odzyskania Niepodległości. Zróbmy to razem wspólnie śpiewając pieśni patriotyczne.

PATRIOTYCZNYM ŚPIEWANIEM UCZCIJMY RAZEM STULECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI!

 

 

Fotorelacja na stronie Kuriera Porannego ZOBACZ

Relacja w Obiektywie TVP3 Białystok ZOBACZ (ok.18.30 min.)

 

 

 

 


 

Uwaga! Powyższe materiały nie służą celom marketingowym – użyczamy je wyłącznie na potrzeby Patriotycznego Śpiewania - świętowania rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Zapraszamy do obejrzenia:

Relacja zdjęciowa z Patriotycznego Śpiewania 2017 - uroczyste spotkanie miejskie:

Patriotyczne Śpiewanie 2017 - Spodki

Prezentacja z Patriotycznego Śpiewania 2017 w placówkach:
Relacja zdjęciowa z Patriotycznego Śpiewania 2016 - uroczyste spotkanie miejskie:

Patriotyczne Śpiewanie - Białostockie Spodki 2016

Prezentacja z Patriotycznego Śpiewania 2016 w placówkach:

Patriotyczne Śpiewanie 2016 - placówki woj. podlaskiego

Relacja zdjęciowa z Patriotycznego Śpiewania 2015– uroczyste spotkanie miejskie:

Patriotyczne Śpiewanie- Białostockie Spodki 2015

Prezentacja z Patriotycznego Śpiewania 2015 w placówkach:

Patriotyczne Śpiewanie- 2015 placówki woj. podlaskiego

Reportaż uczniowskiej sekcji reporterskiej z SP 12 z Patriotycznego Śpiewania 2015 (wywiady z uczestnikami uroczystego potkania miejskiego ):

Reportaż z Patriotycznego Śpiewania 2015 w Spodkach szkolnej sekcji reporterskiej

Relacja zdjęciowa z Patriotycznego Śpiewania 2014 – uroczyste spotkanie miejskie:

Patriotyczne Śpiewanie- Białostockie Spodki 2014

Relacja zdjęciowa z Patriotycznego Śpiewania 2014 w placówkach woj. podlaskiego:

Patriotyczne Śpiewanie- 2014 placówki woj. podlaskiego

Relacja zdjęciowa z Patriotycznego Śpiewania 2013 – uroczyste spotkanie miejskie:

Patriotyczne Śpiewanie- Białostockie Spodki 2013

Relacja zdjęciowa z Patriotycznego Śpiewania 2013 w placówkach woj. podlaskiego:

Patriotyczne Śpiewanie- 2013 placówki woj. podlaskiego

Do góry