Patriotyczne Śpiewanie

 

 

 

 

 

 

 

Jeszcze Polska nie zginęła…

- wielopokoleniowy śpiew ku chwale Ojczyzny i Jej Bohaterów

Dnia 9 listopada 2017 r. w białostockich Spodkach, jak co roku, uczciliśmy śpiewem patriotycznym Narodowe Święto Niepodległości. Zgromadzeni na spotkaniu liczni Goście: kombatanci, przedstawiciele władz, białostockich stowarzyszeń, organizacji i instytucji, harcerze, dyrektorzy placówek, uczniowie, nauczyciele i rodzice z 22 szkół miasta Białegostoku i okolic oraz mieszkańcy Białegostoku, donośnym śpiewem oddali hołd poległym za wolność naszej Ojczyzny.

Patriotyczne Śpiewanie odbyło się po raz dziesiąty. Patronat Honorowy nad tegoroczną, X edycją przedsięwzięcia, organizowanego z inicjatywy Szkoły Podstawowej Nr 12 w Białymstoku, objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej - Andrzej Duda.

W związku jubileuszem Patriotycznego Śpiewania 2017, do organizacji głównej uroczystości miejskiej, został utworzony Komitet Organizacyjny w osobach:

-        Pan Bohdan Józef Paszkowski – Wojewoda Podlaski

-        Pani Jadwiga Mariola Szczypiń – Podlaski Kurator Oświaty

-        Pan Tadeusz Truskolaski – Prezydent Miasta Białegostoku

-        Pan Tadeusz Chwiedź – Prezes Związku Sybiraków Oddziału Wojewódzkiego w Białymstoku

-        Pani Anna Satuła – Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 12 w Białymstoku

-        Pan Cezary Jan Mielko – Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku.

Patriotyczne Śpiewanie 2017 odbywało się pod patronatem medialnym: Telewizji Polskiej Białystok, Polskiego Radia Białystok, Kuriera Porannego i Twojej Telewizji Regionalnej.

Jubileuszowe spotkanie Patriotycznego Śpiewania stało się okazją do uczczenia Roku Józefa Piłsudskiego (150. rocznica urodzin), Roku Rzeki Wisły i 75. rocznicy powołania Armii Krajowej, co znalazło swój wyraz w śpiewanych piosenkach.

Tradycyjnie już każdy uczestnik otrzymał biało – czerwoną wstążkę i pamiątkowy Śpiewnik pieśni i piosenek patriotycznych. Uroczystość uświetniła obecność pocztów sztandarowych: Szkoły Podstawowej Nr 12 imienia Zygmunta Glogera w Białymstoku, Białostockiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego i Federacji Skautingu Europejskiego Skauci Europy.

Uroczystość rozpoczął Hejnał Białegostoku, zagrany na trąbce przez muzyka Opery i Filharmonii Podlaskiej – Pawła Pogodę. Po nim zobaczyliśmy symboliczny obraz dziejów naszej Ojczyzny w wykonaniu uczennic z kl. III g o profilu gimnastyka artystyczna, pod kierunkiem pani Anny Sokołowskiej. Potem popłynęły pieśni jak rzeka… Śpiewom przewodniczył zespół wokalny Wesoła Dwunastka, przygotowany przez Panią Violettę Kułak i chór ze Szkoły Podstawowej Nr 12 w Białymstoku, przygotowany przez Panią Iwonę Pawluczuk i Katarzynę Gerwatowską. Zaśpiewaliśmy 12 pieśni i piosenek patriotycznych: Mazurek Dąbrowskiego, Rota, Ułani, ułani, Płynie, Wisła płynie, Białe róże, Przybyli ułani, Maszerują strzelcy, Legiony, Ej, dziewczyno, Modlitwa Partyzancka, Warszawskie dzieci i Hymn Sybiraków.    

Prezentację multimedialną Nadzieja do utworu Miejcie nadzieję, napisanego do wiersza Adama Asnyka pod tym samym tytułem, poprzedził zagrany na trąbce utwór Cisza, przywołując w pamięci niektórych Gości capstrzyk sprzed 80 lat.

 

10 lat Patriotycznego Śpiewania jest okazją do tego, by podziękować tym osobom, które przyczyniały się i nadal wspierają nas w upowszechnianiu wielopokoleniowego śpiewu patriotycznego. Dziękujemy za wieloletni Patronat Honorowy nad przedsięwzięciem:

-        Wojewodzie Podlaskiemu

-        Podlaskiemu Kuratorowi Oświaty

-        Prezydentowi Miasta Białegostoku

-        Marszałkowi Województwa Podlaskiego

-        Oddziałowi Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku

oraz

Pani Agnieszce Małgorzacie Rzeszewskiej – Przewodniczącej Organizacji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania w Białymstoku.

              Dziękujemy również tym, którzy są z nami od samego początku, dając przykład przywiązania do rodzimych tradycji umiłowania Ojczyzny i patriotycznego śpiewu oraz wierności naszym narodowym wartościom. Są to osoby:

  • Ks. Prałat Tadeusz Żdanuk – Proboszcz Parafii Św. Rocha w Białymstoku,
  • Ks. Jan Hołodok – Proboszcz Parafii NMP Królowej Rodzin w Białymstoku,
  • Ks. Aleksander Dobroński – Proboszcz Parafii Św. Faustyny Kowalskiej w Białymstoku
  • Pan Kazimierz Dudziński – Wiceprzewodniczący Rady Miasta Białystok,
  • Pan prof. Witold Czarnecki ps. Kadet - harcerz, żołnierz Armii Krajowej, wieloletni prezes Zarządu Okręgu Białostockiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej,
  • Pan Tadeusz Chwiedź – Prezes Związku Sybiraków Oddziału Wojewódzkiego

w Białymstoku,

  • Pani Wanda Sobolewska – Sybiraczka,
  • Pani Wanda Ogrodnik – absolwentka Szkoły Podstawowej Nr 12 w Białymstoku z 1939 r.

 

W jubileuszowej X edycji przedsięwzięcia Patriotyczne Śpiewanie 2017 bierze udział rekordowa liczba - 61 placówek oświatowych z województwa podlaskiego, organizując Patriotyczne Śpiewanie na terenie swoich siedzib. Dziękujemy za udział w przedsięwzięciu i przekazywanie tradycji wspólnego patriotycznego śpiewania pokoleniu młodych Podlasian.

 

Piosenki towarzyszyły żołnierzowi polskiemu od wieków. Były z nim na biwakach, w obozach i na polach bitew. W trudnych chwilach podtrzymywały go na duchu i zagrzewały do walki. Pomagały znosić trudy marszu, łagodziły chwile samotności i tęsknoty za bliskimi. Te pieśni to nasze dziedzictwo. Dziś stały się dla nas są swoistą lekcją patriotyzmu. Zaśpiewaliśmy je z dumą i radością.  W roku poprzedzającym 100-lecie odzyskania niepodległości, uczciliśmy Narodowe Święto Niepodległości patriotycznym, wielopokoleniowym śpiewaniem. Dziękujemy wszystkim, którzy z nami śpiewali w tym roku i przez te 10 lat!


SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PRZEDSIĘWZIĘCIA PATRIOTYCZNE ŚPIEWANIE 2017 (X – jubileuszowa edycja)

Goście PŚ 2017 w placówkach woj. podlaskiego

Goście PŚ 2017 Spodki

PŚ 2017 Delegacje Szkół w Spodkach

PŚ 2017 Placówki oświatowe woj. podlaskiego

Zapraszamy do GALERII


 


Prezentacje multimedialne (do oglądania):

Prezentacje piosenek do śpiewania

Uwaga! Powyższe materiały nie służą celom marketingowym – użyczamy je wyłącznie na potrzeby Patriotycznego Śpiewania - świętowania rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Zapraszamy do obejrzenia:

Relacja zdjęciowa z Patriotycznego Śpiewania 2016 - uroczyste spotkanie miejskie:

Patriotyczne Śpiewanie - Białostockie Spodki 2016

Prezentacja z Patriotycznego Śpiewania 2016 w placówkach:

Patriotyczne Śpiewanie 2016 - placówki woj. podlaskiego

Relacja zdjęciowa z Patriotycznego Śpiewania 2015– uroczyste spotkanie miejskie:

Patriotyczne Śpiewanie- Białostockie Spodki 2015

Prezentacja z Patriotycznego Śpiewania 2015 w placówkach:

Patriotyczne Śpiewanie- 2015 placówki woj. podlaskiego

Reportaż uczniowskiej sekcji reporterskiej z SP 12 z Patriotycznego Śpiewania 2015 (wywiady z uczestnikami uroczystego potkania miejskiego ):

Reportaż z Patriotycznego Śpiewania 2015 w Spodkach szkolnej sekcji reporterskiej

Relacja zdjęciowa z Patriotycznego Śpiewania 2014 – uroczyste spotkanie miejskie:

Patriotyczne Śpiewanie- Białostockie Spodki 2014

Relacja zdjęciowa z Patriotycznego Śpiewania 2014 w placówkach woj. podlaskiego:

Patriotyczne Śpiewanie- 2014 placówki woj. podlaskiego

Relacja zdjęciowa z Patriotycznego Śpiewania 2013 – uroczyste spotkanie miejskie:

Patriotyczne Śpiewanie- Białostockie Spodki 2013

Relacja zdjęciowa z Patriotycznego Śpiewania 2013 w placówkach woj. podlaskiego:

Patriotyczne Śpiewanie- 2013 placówki woj. podlaskiego

Pliki do pobrania

Przykładowy scenariusz2017.doc.pdf

rozmiar: 108 B PDF pobierz

ŚPIEWNIK 2017 wersja 3.pdf

rozmiar: 1.2 MB PDF pobierz
Do góry