Logopeda

LOGOPEDA – to specjalista zajmujący się diagnozowaniem, stymulacją rozwoju mowy, profilaktyką oraz terapią zaburzeń mowy.

W naszej szkole terapią logopedyczną zajmują się mgr Monika Kożuch i mgr Ala Anna Kujałowicz.

Zadaniem logopedy w szkole jest:

• Przeprowadzenie badań przesiewowych
  • Diagnozowanie logopedyczne
  • Organizowanie pomocy logopedycznej
  • Prowadzenie terapii logopedycznej
  • Podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji
  • Wspieranie działań wychowawczych i profilaktycznych nauczycieli

Co roku we wrześniu w klasach 0-I przeprowadzane są przesiewowe testy logopedyczne. Badanie pozwala wyłonić uczniów z wadami wymowy oraz z zaburzeniami komunikacji językowej. Po ich zakończeniu rodzice uczniów z rozpoznanymi trudnościami w zakresie komunikacji są zapraszani na indywidualne konsultacje logopedyczne w trakcie, których logopeda informuje, jaka wada wymowy występuje u ich dziecka.

Opieką logopedyczną w pierwszej kolejności są objęci uczniowie posiadający opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej ze wskazaniami do terapii logopedycznej, następnie uczniowie, którzy posiadają takie zaburzenia komunikacji językowej powodujące trudności w nauce czytania i pisania i pozostali, zakwalifikowani do logoterapii.

Głównym celem terapii jest:

• Korygowanie wad wymowy
  • Usprawnianie zdolności komunikowania się
  • Usuwanie wad i zaburzeń komunikacyjnych
  • Kształtowanie starannej wymowy
  • Dbałość o kulturę słowa potocznego

W zajęciach mogą uczestniczyć rodzice. Ich obecność podczas terapii może pomóc w prawidłowym utrwalaniu mowy dziecka w trakcie ćwiczeń domowych. Dzięki systematycznej pracy uczeń szybko i skutecznie nauczy się poprawnie mówić i pisać.

LOGOPEDA SZKOLNY

Monika Kożuch

Poniedziałek 9.00 – 12.30
Wtorek 8.00 – 14.00