„Wielu ma rywalów książka w naszych czasach..."

„Wielu ma rywalów książka w naszych czasach - i przez to właśnie może staje się niemodna. Radio, telewizja, kino - lwią część zabrały te wynalazki z uroku książki! Jednej rzeczy nie mogą zabrać: jej ciszy, jej milczenia. Milczenie książki jest tym elementem, który na nas najwyraźniej działa. Milczenie to - to czara, którą możemy napełnić własną treścią, własną wyobraźnią. Kino, telewizja narzucają nam obraz, nie pozwalają go uzupełnić na swój sposób. Książka utwierdza naszą indywidualność, wybrania naszą osobowość przed atakiem wszystkiego, co brutalne, napastliwe w naszej dzisiejszej kulturze.”

Jarosław Iwaszkiewicz

 

Czy wiesz, że;

  • pierwsze zachowane zdanie w języku polskim znajduje się w "Księdze henrykowskiej" napisanej w latach 1268-1273 i brzmi ono tak: "Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai".
  • pierwszą pieśnią religijną w języku polskim jest "Bogurodzica" z 1407r.
  • pierwszą książką wydaną w całości po polsku był "Raj duszny"- średniowieczny modlitewnik
  • pierwsze wiersze dla dzieci w języku polskim pisał St. Jachowicz (1796 -1875)

 

 

„Ginęły państwa, społeczeństwa, plemiona i narody, a książka pozostawała.
Rośnie ona i rozwija się razem z postępem ludzkości.”

Aleksander Hercen

 

 

Międzynarodowy Dzień Muzeów

Święto obchodzone 18 maja, ustanowione  przez Międzynarodową Radę Muzeów 
(ICOM, International Council of Museums), działającą przy UNESCO.

 

Zapraszamy na spacer J

 

 

Dzień Matki

Jedno z najbardziej znanych międzynarodowych świąt na świecie – 26 maja obchodzone jest jednak tylko w Polsce, w innych krajach jest to najczęściej pierwsza lub druga niedziela maja. Są również państwa, gdzie rolę Dnia Matki pełni Dzień Kobiet. Dzień ten na dwie,
z pozoru niezależne historie – europejską i amerykańską. Już w starożytnej Grecji czczono matki-boginie, który symbolizowały płodność i urodzaj. Zwyczaj ten formie powrócił
w Wielkiej Brytanii w XVII wieku, gdzie w czwartą niedzielę Wielkiego Postu obchodzono tzw. niedzielę u matki – matka oznaczała jednak rodzinny kościół, parafię. Byłą to również okazja do spotkania z członkami rodziny i z czasem obyczaj ten przekształcił się w Dzień Matki. W USA z kolei święto ma swoje początku w końcu XIX wieku - najpierw promowany był Dzień Matczynej Pracy, następnie Dzień Matek dla Pokoju, aż w końcu w 1914 Kongres zatwierdził Dzień Matki jako święto narodowe. Światowe rozpowszechnienie Dnia Matki

miało miejsce w drugiej połowie XX wieku. 

Oprócz serdecznych życzeń najpopularniejszymi prezentami dla mam są kwiaty, laurki i słodycze. Cel obchodów jest oczywisty – wyrażenie wdzięczności za trud włożony
w wychowanie oraz okazanie im niezmierzonych pokładów miłości i serdeczności. Dzień
ma wymiar naprawdę globalny - na świecie są w końcu ponad 2 miliardy matek. Współczesna kobieta rodzi przeciętnie 2-3 dzieci. Jeszcze w XVIII wieku liczba ta wynosiła 7-10. Mamą-rekordzistką była Rosjanka Vassilyev (imię nieznane), która w latach 1725-1765 urodziła 69 dzieci, w tym 16 razy bliźnięta, 7 razy trojaczki i 4 razy czworaczki. Tylko dwoje dzieci nie przetrwało okresu niemowlęctwa. 

Źródło „KALBI.PL”

                    Z najlepszymi życzeniami wszystkim Mamom, Mamusiom, Mateczkom …

 

                 Śpiewające Brzdące - Jesteś mamo skarbem mym - Piosenki dla dzieci

https://www.youtube.com/watch?v=RvHfN-4Va4g

 

 

 

 

Może się przydać:

 

Dla wielbicieli poezji:

 

 

„Książki nie mają właściwości róż; dlatego nie szukajmy wciąż najświeższych.”

 

 

Czy już to słyszeliście?

Do góry